Dzieje WKS-u Wieluń

Początek działalności Wieluńskiego Klubu Sportowego Wieluń datowany jest na rok 1957, kiedy to doszło do połączenia dwóch lokalnych klubów: Startu oraz Sparty. Ten nowy twór nosił oficjalnie nazwę Wieluński Klub Sportowy „START” aż do momentu, kiedy w latach dziewięćdziesiątych zdecydowano o wystąpieniu z pionu startowskiego.

Piłka nożna

Szczytem osiągnięć wieluńskich futbolistów jest gra na trzecim poziomie rozgrywek w Polsce, który obecnie nazywamy II ligą. Czarno-czerwoni występowali tam w latach 1985–1989, 1991–1992 oraz 1993–2001. Warto wspomnieć również o tym, że w roku 1998 doszło do fuzji WKS-u Wieluń z drużyną Marko Walichnowy. Była ona podyktowana chęcią uratowania wieluńskiej piłki na poziomie III-ligowym, gdyż w sportowej rywalizacji WKS spadł do klasy międzyokręgowej. Nowy team nosił nazwę Marko – WKS Wieluń i rozgrywał pod nią mecze przez trzy sezony.

Sporymi sukcesami mogą się za to pochwalić sekcje młodzieżowe czarno-czerwonych. Zespół prowadzony przez Zbigniewa Kosmędę i Andrzeja Czajkowskiego dwukrotnie meldował się w finałach mistrzostw Polski, natomiast ekipa pod batutą Jana Lemanika dotarła do finałowych zmagań w ramach ogólnopolskiej spartakiady.

Siatkówka

Siatkówka

WKS Wieluń słynie również z sekcji siatkówki, której największym osiągnięciem do połowy pierwszej dekady XXI wieku był udział męskiej drużyny w rozgrywkach II ligi. Rok 2006 przyniósł jednak odłączenie się siatkarzy od macierzy i utworzenie niezależnego zespołu pod nazwą MUKS Siatkarz Wieluń, który początkowo konkurował w III lidze.

Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Pamapol w roku 2007 odkupiono od Stowarzyszenia Piłki Siatkowej w Zduńskiej Woli licencję na grę w II lidze, a rok później klub występował już o poziom wyżej dzięki… wymienieniu się licencjami ze Skrą II Bełchatów. Tymczasem już pierwszy sezon na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej okazał się dla wielunian szczęśliwy. W fazie zasadniczej uplasowali się oni na drugim miejscu, a w play-off odprawili z kwitkiem kolejno SPS Avię Świdnik i BBTS Bielsko-Biała, dzięki czemu fetowali kolejny awans.

Przygoda wieluńskiego teamu z PlusLigą trwała dwa sezony. Pierwszy udało się ukończyć na bezpiecznym ósmym miejscu, ale w drugim Siatkarz uległ Fartowi Kielce w rywalizacji o dziewiątą lokatę.

Znów razem

Wieluńscy piłkarze i siatkarze przez wiele lat grali pod tym samym szyldem, a od drugiej połowy 2017 roku, po ponad dekadzie przerwy, dawny porządek znów obowiązuje. Zarówno piłkarze, jak i siatkarze występują obecnie pod nazwą WKS Siatkarz Wieluń.