Szkolenie dzieci i młodzieży

W profesjonalnie zorganizowanym klubie sportowym drużyny seniorów stanowią jedynie wierzchołek góry. Dodatkowo nie każdy team dysponuje środkami finansowymi umożliwiającymi na konkurowanie o najwyższe cele, natomiast aktywna praca z dziećmi i młodzieżą pozwala niektórym mniejszym ośrodkom utrzymywać się na szczycie, a innym walczyć o lepszą przyszłość.

W grupie raźniej

Jeśli chodzi o szkolenie młodych sportowców, WKS Siatkarz to licząca się siła nie tylko w gminie i powiecie, ale też w całym województwie łódzkim. Klub powstał w celu integracji lokalnych środowisk sportowych i wspólnej walki o lepszą przyszłość. Wielunianie posiadają drużyny piłkarskie i siatkarskie w różnych kategoriach wiekowych, a dzięki profesjonalnym warunkom stworzonym przez wykwalifikowanych trenerów z aktywnością fizyczną oswajają się już trzyletnie dzieci.

WKS Siatkarz Kids Academy

O projekcie pod tą nazwą głośno zrobiło się pod koniec 2018 roku. W jego ramach odbywają się zajęcia sportowo-rekreacyjne dla chłopców i dziewczynek w wieku od trzech do sześciu lat. Choć klub nastawiony jest na pikę nożną oraz siatkówkę, to w przypadku tak młodych sportowców postawiono na zabawowy charakter zajęć, mający jedynie zachęcić do uprawiania konkretnych gier zespołowych. Adepci WKS Siatkarz Kids Academy i ich rodzice mogą liczyć na opiekę wykwalifikowanej kadrę pedagogiczno-trenerskiej, stroje treningowe oraz ubezpieczenie.

Cele

Nie każdy adept zostaje zawodowym sportowcem. Ba, nielicznym udaje się ta sztuka, dlatego główne cele wieluńskiej akademii dotyczą trochę innych spraw. Osobom biorącym udział w tym przedsięwzięciu chodzi przede wszystkim o popularyzację piłki nożnej i siatkówki, rozwój sprawności fizycznej dzieci i młodzieży, kształtowanie pozytywnych cech charakteru czy rozwój umiejętności interpersonalnych. Nie bez znaczenia jest też dbałość o higienę osobistą, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz przestrzeganie zasad fair play.

Szkolenie

Sukcesy

W kategorii juniorów młodszych piłkarze WKS Wieluń pod wodzą Zbigniewa Kosmędy i Andrzeja Czajkowskiego dwukrotnie docierali do finałów mistrzostw polski, natomiast drużyna prowadzona przez Jana Lemaniaka zameldowała się w finałowych rozgrywkach ogólnopolskiej spartakiady.

Niemniejsze sukcesy od młodych futbolistów z Wielunia mają na swoim koncie młodzi siatkarze. Juniorzy starsi pod batutą Jerzego Piechoty dotarli do finału mistrzostw kraju, a w drużynie tej występowało kilku późniejszych młodzieżowych reprezentantów Polski, tj. Jarosław Jasiński, Robert Majtyka i Leszek Pałyga. Co ciekawe, ten ostatni został znakomitym trenerem, który awansował z wieluńską drużyną do finału mistrzostw Polski młodzików, mając pod swoimi skrzydłami m.in. Marcina Krysia i Mariusza Wlazłego. Warto również wspomnieć o tym, że w finałach mistrzostw kraju dwukrotnie grały też młodziczki prowadzone przez Jerzego Grabarczyka i Katarzynę Pałygę.

Wychowankowie

Z futbolistów, którzy pierwsze szlify zbierali w WKS-ie Wieluń, warto wspomnieć Roberta Łakomego, który w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce bronił barw Łódzkiego Klubu Sportowego. Najbardziej znanym piłkarzem pochodzącym z Wielunia jest natomiast Dariusz Żuraw. Grał on dla WKS-u w latach 1992–1996 i 2010–2011, występował w Ekstraklasie w barwach Zagłębia Lubin i Arki Gdynia oraz zakotwiczył na kilka sezonów w Bundeslidze w Hannoverze 96. Udało mu się też zanotować jeden mecz z orłem na piersi.

Z siatkarskich adeptów wielką sławę jako pierwszy zdobył natomiast Bogusław Kanicki – olimpijczyk z Moskwy oraz wieloletni zawodnik Resovii. Tymczasem Mariusz Wlazły uzyskał status legendy. Urodzony w 1983 roku w Wieluniu atakujący to wielokrotny medalista najważniejszych rozgrywek nie tylko w kraju, ale i na świecie.